wtorek, 17 maja 2016

Jak zrobić schody tymczasowe.


Dom już prawie gotowy (bardzo prawie). Trzeba dokonać odbioru. Jeden z punktów umowy kredytowej zobowiązuje nas do zrobienia odbioru w określonym czasie. W naszym przypadku jest to 2 miesiące od zakończenia prac zapisanych w harmonogramie inwestycyjnym kredytu. Niestety trudno jest wybudować dom  w jakimś rozsądnym czasie i uchronić się od zaciągnięcia kredytu.


Wszystko już w zasadzie przygotowane. Pozostały tylko schody. Nie są dla nas jakimś wielkim priorytetem, więc pozostawiliśmy je na koniec. W dodatku nie za bardzo jest kasa na szybkie i docelowe ich wykonanie, a do odbioru muszą być gotowe. W szczególności balustrady chroniące przed upadkiem. Postanawiam zrobić prowizorkę. Wiem, że prowizorki z czasem potrafią przerodzić się w wykonanie docelowe, ale mam nadzieję, że w tym przypadku tak nie będzie. Zresztą nie mam wyjścia. Na betonowych schodach położę tanią wykładzinę, a balustrady zrobię z pozostałych po budowie sosnowych krawędziaków i desek. Ładne to to nie będzie, ale wymogi powinno spełnić. Przecież to tylko na krótki czas.


Materiały:

·         Krawędziaki (kołki) sosnowe 4cm/6cm


Krawędziaki świerkowe gotowe do obróbki


·         Deski sosnowe

·         Wykładzina (jaką chcecie, ja użyłem bardzo taniej)

·         Długie wkręty (120x6) z kołkami (8) do zamocowania słupków balustrady

Niezbędne do mocowania.
·         Taśma dwustronna do przymocowania wykładziny

Mocna do wykładziny.
·         Wkręty do drewna o długości gwarantującej stabilne mocowanie deski poręczowej do słupków najlepiej nie krótsze niż 50 mm.


Narzędzia:

·         Strug elektryczny (chyba, że macie krawędziaki i deski już oheblowane)

Potrzebny przy pracach w drewnie.
·         Pilarka elektryczna

Potrzebna przy pracach w drewnie.


·         Wiertarka

Niezbędna w każdym domu.
·         Wkrętarka (ewentualnie śrubokręt, powinien wystarczyć)

·         Ołówek

·         Młotek

·         Kątownik

·         Wiertło fi 5 do wywiercenia otworów w słupkach

·         Wiertło fi 8 do otworów w betonowych schodach

Wiertło z mocowaniem SDS.
·         Poziomica

Niezbędna w każdym domu.
No to do pracy. Zacznę od słupków. Najpierw ohebluję krawędziaki. Strug ustawiłem na 2 mm głębokości skrawania. Belki są surowe, a chcę za jednym razem uzyskać dość równą powierzchnię słupka. Akurat szerokość skrawania struga wynosi 8 cm wiec idzie całkiem dobrze.
Słupki juz prawie gotowe.Część oheblowana i nie.
W przypadku heblowania szerszych desek strug należy prowadzić tak, aby częściowo zachodził na swój poprzedni ślad. Żeby nie było widać różnicy na dwóch lub trzech pociągnięciach struga. Jest to trudne i niestety w przypadku struga ręcznego trzeba mieć duże wyczucie aby to się udało.
Strug przed ciężką pracą.
Ja musiałem poprawiać heblowaną powierzchnię tarczą ścierną zamontowaną na szlifierce kątowej. Wyszło nieźle.
Efekt po pracy tarczy ściernej.


Trzeba dodać, że w przypadku desek mniej nierównych można zastosować od razu tarczę ścierną. Pamiętajcie, że powyższe prace najlepiej wykonywać na zewnątrz, gdyż obrobienie drewna w podany sposób powoduje wytworzenie dużej ilości wiórów i pyłu. Jak widać obrobione przeze mnie szlifierką deski nie mają całkowicie równej powierzchni. Jest to jednak konstrukcja tymczasowa, a do zrobienia docelowej barierki i schodów użyję materiałów przygotowanych w zakładzie stolarskim.

Oheblowane słupki i deski przycinam na odpowiednią, wcześniej wymierzoną długość. Jest to ważne, gdyż dobranie nieodpowiedniej długości elementów sprawi, że barierka będzie niesymetryczna i nieładna lub wręcz nie będzie spełniała swojej funkcji. Następną czynnością jest zamocowanie słupków do betonowych schodów. W tym celu odmierzyłem na słupku wysokość schodka, zaznaczyłem dwa punkty. Wiertłem fi 5 wywierciłem w tych punktach otwory, w które wkręciłem długie wkręty tak, aby ze słupka wystawała ok 1 cm końcówka.
Otwory i wkręt.
Następnie przykładając słupek do schodka, zachowując przy pomocy poziomicy jego odpowiednie wypionowanie odznaczyłem dzięki wystającym wkrętom miejsca na otwory.
Zaraz do pracy przystąpi wiertarka.
Otwory w betonie wiercimy przy pomocy wiertarki udarowej i wiertła do betonu w tym przypadku fi 8.
Otwory wywiercone.
W wywiercone dziurki wkładamy kołki o takim samym przekroju co wiertło (fi 8). Dobijamy je młotkiem, aby nie wystawały. Następnie przystawiamy słupek z wkrętami i powoli wkręcamy je do samego końca pamiętając o utrzymaniu pionu słupka. Jeśli podczas przykręcania traci on delikatnie pion trzeba dokręcając wkręt przechylić słupek w żądanym kierunku na siłę. Dokręcone wkręty utrzymają ustalona pozycję.
Pion przy mocowaniu słupków jest bardzo ważny.
W ten sposób postępujemy ze wszystkimi słupkami.
Mocno, prosto i pewnie.
W moim przypadku musiałem jeszcze jeden słupek zamontować do ściany.  Postępowanie jest podobne, z tym, że nie wierciłem w betonie tylko w bloczkach Solbetu.
Na wkręty, ale bez udaru.
Przy wierceniu w gazobetonie nie należy używać udaru, gdyż może to doprowadzić do pęknięcia bloczka. Wiercimy oczywiście wiertłem widiowym. Po zamocowaniu słupków przyszedł czas na przykręcenie desek, które stworzą nam barierkę schodów. Wyznaczamy wcześniej miejsca zamocowania desek poprzez ich odmierzenie oraz przymierzenie, aby sprawdzić czy barierka dobrze wygląda.
Lepiej wcześniej wkręcić wkręt w deskę przed dokręceniem.
Następnie przy pomocy wkrętarki (można śrubokrętem, ale wymaga to większej siły i trwa dłużej) mocujemy wkrętami deski do słupków. Wkręty powinny mieć taką długość, aby zamocowały mocno deskę i nie przebiły na wylot słupka.
Pozostałe deski dokręcę później.
Po przykręceniu balustrady przyszedł czas na wykładzinę. Będzie ona przyklejona do betonowych schodów za pomocą specjalnej, dwustronnej taśmy do wykładziny. Taśma musi być mocna, aby nie odklejała się podczas użytkowania. Wykładzinę docinamy na szerokość schodów (w moim przypadku wynosi to 1 metr). Betonowe schody uprzednio dokładnie oczyszczamy z kurzu i innych drobnych, sypkich materiałów. Można miejsca w których będzie przyklejona wykładzina zagruntować, ale nie jest to konieczne. Następnie naklejamy taśmę. Można ją umieścić wzdłuż lub w poprzek schodów. Ja przyklejałem 3 pasy taśmy wzdłuż schodów. Następnie partiami, odklejając drugi pasek papierowy z taśmy rozwijałem wykładzinę i dokładnie dociskałem.
Dopasowanie do schodów jest ważne.
Ma to znaczenie szczególnie w kątach schodów, gdyż jeśli nie umieścimy, dociśniemy wykładziny w takim kącie i będzie w tym miejscu odstawiać, każde jej nadepnięcie spowoduje odklejanie się wykładziny.


Położona wykładzina.
Czynność przyklejania wykładziny jest dość trudnym elementem do wykonania samemu, dlatego nieoceniona jest tu pomoc drugiej osoby. Razem z żoną poszło nam dużo łatwiej i ładniej.

Czekam na odbiór.
W powyższy sposób układamy wykładzinę od góry do dołu. Nadmiar możemy uciąć. Nam zabrakło kilkanaście centymetrów, ale to przecież tylko prowizorka J

13 komentarzy:

  1. Świetny artykuł. Teraz już wiem jak u siebie zrobić prowizoryczną balustradę bo nie mam jescze zrobionych schodów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny post, bardzo przydatny

    OdpowiedzUsuń
  3. U mnie schody były bardziej tymczasowe, bo nie było ich wcale i miały być stawiane na koniec remontu. Zamonowałem schody przesuwne z https://www.arad.pl/ogrodzenia-specjalne,g67.html jako jakiekolwiek wejście na piętro domu

    OdpowiedzUsuń
  4. No niestety wielu różnych elementów remontowych nie jesteśmy w stanie wykonać, jeśli nie mamy odpowiednich narzędzi. Dlatego jestem zdania, że trzeba w takie sprzęty inwestować, jeśli tylko mamy tą okazję.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jestem w trakcie budowy dlatego chętnie zaglądam na różne blogi, gdzie można dowiedzieć się ciekawych i przydatnych rzeczy. Jeszcze muszę zgłębić temat fotowoltaiki.

    OdpowiedzUsuń
  6. Nawet nie wiedziałam, że takie schody można sobie zrobić, ale oczywiście dobrze wiedzieć, ponieważ nie wiem, czy i u mnie takiego rozwiązania nie będzie trzeba wykonać.

    OdpowiedzUsuń
  7. Rozwiązań jest całe mnóstwo, więc przyznaję, że warto się do nich dostosować, jeśli tylko wiecie, w jaki sposób wszystko wykonać. Oczywiście nie można zapominać o bezpieczeństwie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Podest na schody to innowacyjne rozwiązanie, które zapewnia bezpieczne i stabilne miejsce pracy na różnych poziomach. Jest to idealne narzędzie dla profesjonalistów zajmujących się pracami na wysokości, jak i dla osób, które potrzebują bezpiecznego dostępu do wysoko położonych miejsc w domu czy ogrodzie. Podesty te charakteryzują się solidną konstrukcją, która zapewnia wytrzymałość i trwałość. Ich modułowa budowa umożliwia szybkie i łatwe montowanie, a także dostosowanie do indywidualnych potrzeb.

    OdpowiedzUsuń
  9. Inwestycja w rusztowania Drabex to inwestycja w trwałość i niezawodność. Aluminiowa konstrukcja zapewnia długotrwałe użytkowanie nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych, co czyni je idealnym wyborem dla profesjonalnych ekip budowlanych.

    OdpowiedzUsuń
  10. Drabina z platformą to doskonałe rozwiązanie dla magazynów, sklepów oraz warsztatów, gdzie bezpieczny dostęp do wysoko położonych miejsc jest codzienną potrzebą. Platforma zapewnia stabilne i bezpieczne miejsce do pracy, minimalizując ryzyko wypadków.

    OdpowiedzUsuń
  11. Wybór drabiny z platformą jest idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących nie tylko wytrzymałości, ale również dodatkowego komfortu podczas pracy na wysokości. Jest to szczególnie ważne w miejscach, gdzie wymagane jest długotrwałe pozostawanie na jednym poziomie.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do dzielenia się swoimi uwagami i zadawania pytań a wszystkich fachowców "zawodowych" uprzejmie proszę o podzielenie się swoimi pomysłami i doświadczeniem z odwiedzającymi blog w zakresie podejmowanych tu tematów.